پنل سقفی ویتا

پنل سقفی ویتا

پنل سقفی یا پنل ال ای دی چیست؟

پنل‌های سقفی انواعی از پنل‌های نورانی هستند که بر روی سقف نصب می‌شوند و از طریق لامپ‌های LED روشنایی محیط را تامین می‌کنند. این نوع پنل‌ها اغلب انرژی بسیار کمی مصرف می‌کنند و جایگزین اصلی لامپ‌های معمولی، مهتابی‌ها و لامپ‌های کم‌ مصرف فعلی شده‌اند و نوری یکنواخت و بدون سایه‌های اضافه را در محیط پخش می‌کنند تا افراد حاضر در اتاق بدون خستگی چشم‌ها یا احساس مزاحمت به کارهای خود بپردازند. پنل‌های سقفی ممکن است در انواع ال ای دی، smd و cob تولید و به بازار عرضه شوند که در ادامه این مطلب در خصوص تفاوت‌های این سه نوع لامپ نیز توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

2- از نظر شکل

بسته به اینکه سقف منزل یا محیط کار شما به چه صورتی طراحی شده است و دوست دارید که نور با چه زاویه‌ای به محیط بتابد، می‌توانید از ابعاد و شکل‌های مختلف پنل سقفی یا پنل ال ای دی استفاده کنید. از نظر شکل می‌توان این پنل‌ها را به انواع گرد، مربع و مستطیل تقسیم‌ بندی کرد. در ادامه خصوصیات هریک از این پنل‌ها را شرح می‌دهیم.

  • پنل سقفی گرد

در پنل‌های سقفی گرد ابعاد از طریق قطر آن‌ها تعیین می‌شود و البته برای نصب آن‌ها در سقف نیز لازم است که مقیاسی به نام قطر برش هم تعیین شود. این مقیاس مربوط به حفره‌ای است که باید در سقف ایجاد شود تا پنل در آن قرار بگیرد.

  • پنل سقفی مربعی

پنل سقفی مربعی دارای ابعاد یکسانی است و برای محیط‌هایی استفاده می‌شود که حالتی مربعی دارند یا طراحان دوست دارند که در همه جهات احساس قرینگی القا شود. این نوع پنل‌ها در ابعاد 20 در 20، 30 در 30، 40 در 40 و 60 در 60 تولید و به بازار عرضه می‌شوند. نکته این است که هریک از پنل‌ها در هر اندازه‌ای که تولید شوند می‌توانند توان‌های مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال پنل‌های 60 در 60 در انواع 60 واتی یا 48 واتی تولید می‌شوند. هرچه تعداد لاین‌های ال ای دی در یک پنل بیشتر باشد توان بالاتر و طبیعتا روشنایی بهتری دارد و برای محیط‌های بزرگ‌تری قابل استفاده هستند.